Etkili tasarruf yöntemi: Sanki Yedim!

Merhaba,

Bu yazı da sizlere çok etkili bir tasarruf yönteminden bahsedeceğim. Bu yöntemin adı, Sanki Yedim! 17. Yüzyılda İstanbul da yaşayan bir zat, canı bir şey çektiğinde parasını harcamak yerine “sanki yedim” demiş ve parasını biriktirmeye başlamış. Rivayete göre bu topladığı para ile de bir mescit yaptırmış. Kıssadan hisse; sanki yedim diyen bir mescidi yemedi!

Evet, mantıklı ve yapılabilecek kısa ve zahmetsiz bir tasarruf yöntemi. Gün içerisinde gereksiz harcamalarımızı bir göz önüne getirelim. Canımız istediğinde aldığımız abur cuburlar bu harcamaların başında geliyor. Azımsanacak bir miktar olarak görülmemeli. Yani, canımızın her istediğini almak yerine “SANKİ YEDİM” deyip bu küçük miktarları biriktirerek zaman içerisinde etkili bir tasarruf yapmış olabiliriz. Ya da dolabımız da giymediğimiz elbiselerimize bir tane daha katmak yerine “SANKİ ALDIM” deyip gereksiz harcama yapmak yerine o tutarı biriktirmek yine uzun vadede iyi bir tasarruf olacaktır.

Harcama yapmadan önce yapacağımız bu harcamamızın gerçekten bir ihtiyacımızı karşılamasına dikkat etmeliyiz. Böylelikle ihtiyaçlara göre yapılan harcamalar, keyfi harcamaların önüne zamanla geçecektir. Sanki yedim, sanki aldım deyin ve bir mescidi yemeyin. 🙂

Tasarruflarınızı ya da gelir ve giderlerinizi kayıt altında tutmak için ise hemen Hesaap‘tan ücretsiz yararlanın.

Hesaap V3 Yayında

Merhaba,

Kullanışlı ve yenilikçi bir ön muhasebe programı olma yolunda bugün bir dönemi daha geride bırakarak Hesaap versiyon 3’ü yayına aldım. Neler yeni

 • Mobil kullanım için panele hızlı menü eklendi.
 • Cari kartlarınıza artık ödeme ekleyebilirsiniz.
 • Cari hareketleri daha kullanışlı bir hale getirildi.
 • Gelir-Gider hareketleri daha kullanışlı bir hale getirildi.
 • Stok takibi eklendi.
 • Personel takibi eklendi.
 • Mobil kullanım için veri tabloları daha kullanışlı hale getirildi.
 • Kod sandığımızı daha hafif kodlarla güncelledim.
 • Güvenlik açıkları kapatıldı.
 • Ve daha bir çok güncelleme ile Hesaap, kullanmaya değer. 🙂
Panel hızlı menüsü görüntüsü.

Ücretli poşet yasası ve artıları

Merhaba,

Benim acımdan son yılların en önemli yasalarından biri olan “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi” kanunu ile artık bakkallardan, marketlerden ve diğer satış yerlerinden ücretsiz poşet alınamayacak. Bu kanunu çevre lehine görmekle beraber bu kanun ile satıcılarında memnun olacağını düşünüyorum.

1 Ocak 2019 Salı gününden itibaren bakkaldan ya da marketten aldığımız ürünleri taşımak için aldığımız poşetlere en az 25 kuruş vereceğiz. Böylelikle toplum olarak “abi bir poşet daha versene” söyleminden ve eskiden çokça yaptığımız poşeti doğaya atma alışkanlığını da bu vesile ile terk edeceğiz. Çünkü para verdiğimiz her şey bizler için kıymetlidir. Ve fikrimce bundan kelli kimse poşete para verip de dışarıya atmaz. 🙂 Aynı şekilde ihtiyacından fazla da poşet almaz.

Malumunuz plastik sanayimiz dışarıya bağımlı. Bundan dolayı en küçük bir döviz hareketlenmesinde başta tüm plastik ürünler olmak üzere poşetlerde de artış oluyor. Bundan en çokta esnafımız etkileniyor. Mahalle bakkalından tutun da zincir marketlere kadar. Bu acıdan kanunun esnafımızın yararına olacağını düşünüyorum.

Bu kanunun hem ekonomimize hemde çevre temizliğimize olan faydasını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Gelelim detaylarına:

Hangi satış noktalarını kapsıyor?

Faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tüm satış noktalarını (tekstil, oyuncak, elektronik, gıda ve benzeri) kapsıyor.

Ne kadar ücret alınacak?

Her poşet için en az 25 kuruş alınacak.

Hangi poşet türlerini kapsamıyor?

Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler, plastik içeren malzemelerden, dokumalı veya dokumasız metotlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, canlı sucul hayvan satışında kullanılan sapsız poşetler, yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde kullanıcıya veya tüketiciye verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazadan alınan ürünler için ilgili mevzuatı gereği kullanılması zorunlu olan özel poşetleri kapsamıyor.

Daha detaylı bilgi alabilmeniz için linkler aşağıda.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Duyurusu
Mevzuat

Ön Muhasebe Programları ve Fiyatları

Merhaba,

Ücretsiz ve online cari hesap takip sistemi olan Hesaap’ı tasarlayıp kodladıktan beridir ön muhasebeye bir ilgi duyuyorum. Bundan dolayı bugün bir araştırma yaptım. Piyasadaki ön muhasebe programları ve cari hesap takip programlarını araştırdım. Bu programların aylık, yıllık tarzı dönemsel ücretlerinin ne seviyede olduğunu öğrendim. Bu araştırma sonuçları şöyle:

Parasut.com Ön Muhasebe ve Fatura Programı Fiyatları

Paraşüt, piyasadaki en gelişmiş programlardan biri. Mutfağında çok yetenekli arkadaşlar çalışmakta. Benim favorim bu. Eğer aramızda kullanmak isteyen varsa öneririm. Ama aşağıdaki fiyatları ödemeniz lazım.

1 Aylık Ücreti: 55 TL + KDV
6 Aylık Ücreti: 300 TL + KDV
12 Aylık Ücreti: 540 TL + KDV
3 Yıllık Paket Ücreti: 1440 TL + KDV

Fiyatlar orta kıvamda ama daha düşük olabilirdi. Eğer ben bu fiyatları öderim diyorsanız gerçekten de parasut.com piyasadaki en iyi tercihiniz olacaktır.

Oklif.com Online Hesap Takip Sistemi Fiyatları

Hesaap, Okliften esinlenerek hayata getirildi. Oklif, online cari hesap takibi yapabileceğiniz, kullanımı kolay, güvenli ve hızlı bir sistem. Sadece carilerimin takibini yapmak istiyorum diyorsanız tavsiye ederim. Ama aşağıdaki fiyatlarına önce bakmanızı istiyorum.

1 Yıllık Fiyatı: 250 TL
2 Yıllık Fiyatı: 475 TL
3 Yıllık Fiyatı: 675 TL

KDV’den muaf olan Oklif, fiyatları her ne kadar orta kıvamda olsa da aldığı parayı hak ediyor. Ben bu ücreti öderim diyorsanız tavsiye ederim.

Planports – Online CRM Programı ve Kolay Ön Muhasebe Programı Fiyatları

Daha kapsamlı bir program isteyenler, buyurun Planports. İş takibi ve teklif hazırlama programını da içerisinde bulunduran Planports’un fiyatları şöyle:

Aylık Üyelik Ücreti: 105 TL + KDV
Yıllık Üyelik Ücreti: 900 TL + KDV

5 ülkede faaliyet gösteren Planports, ek özellikleri ile iyi bir deneyim sunabilir. Ama bence fiyatları çok yüksek.

Bizimhesap.com – En Kolay Ön Muhasebe Programı‎

Kendisine en kolay ön muhasebe programı demesini çok beğeniyorum. Bir de fiyatlar sayfasında ki karpuz mantığını. Gerçekten piyasadaki en farklı mantığa sahipler. Reklamlarından tutun program kullanımına kadar her şeyi iyice düşünerek yaptıklarını açıkça itiraf etmeliyim. Fiyatları şöyle:

1 Aylık Ücreti: Bedava 🙂 Yok yok. 35 TL
3 Aylık Ücreti: 100 TL
6 Aylık Ücreti: 188 TL
12 Aylık Ücreti: 327 TL

Bu dört programla bitmiyor tabi ki. Türkiye de gerçekten bu iş önemseniyor ve yukarıdaki programlar başta olmak üzere bir çok yetenekli ve çalışkan program var. Hepsinin arkasında farklı düşünen ve sistemi dar kalıplardan çıkarıp kolaylaştırmaya çabalayan zihinler var. Hepsi de emeklerinin karşılığını almak istiyor. Yukarıdaki fiyatlar -evet biraz tuzlu- işin mutfağında çalışanları emin olun tatmin etmiyor. Umarım emeklerinin karşılığını alırlar.

Gelelim asıl konumuza. Araştırmanın sonucu olarak bu dört program baz alınarak ortalama aylık fiyatı 61 TL oluyor. Tabi, Planports’un aylık fiyatı ortalamayı çok yükseltiyor. Planports hariç diğer üç programın ortalama aylık fiyatı 40 TL. Yani günde bir ekmek parası. Çok değil ha?

Yeni Yıl için Hedef Belirleyin

Merhaba,

Daha önce ki yazılarda da sıkça yazdığım bir cümlecik var. Zaman çabuk geçiyor. Evet, bir koca yılı iyisiyle, kötüsüyle geride bıraktık. Yeni yıl için artık saatleri sayıyoruz.

Her yeni bir yıla girerken insanın bazı hedeflerinin olması gerekir. Bunun bence en önemli nedeni zamanı iyi değerlendirmek için olmasıdır. Zamanı iyi değerlendirmenin yolu, hedefler belirlemekten geçiyor. Bu durumu rotasız gemi benzetmesinde bulabiliriz. Rotası belli olan yani yeni yıl için hedefi olan kişiler yıl boyunca rotasına ulaşmak için çabalayacaklar ve zaman kayıpları olmayacaktır. 2019 yılına daha girmemişken hedefler belirlemeye başlamalıyız. Hesaap olarak yeni yıl için hedefleri aşağıya yazacağım. Yeni yılın tüm kullanıcılarımıza huzur, sağlık ve iyi kazançlar getirmesi dileğiyle.

2019 Hedefleri:

 • Kolay fatura kesme sistemini geliştirmek
 • Cari dekontlarına vade ve ödeme tipi özelliklerini katmak
 • Temayı daha kullanışlı ve hızlı hale getirmek
 • Personel takip sistemini geliştirmek
 • Stok takip sistemini geliştirmek
 • Sipariş takip sistemini geliştirmek
 • Kullanıcı modülünü geliştirmek

Cari Hesap Hareketleri

Merhaba,

Bu yazımda size Hesaap’ta yer alan carilerinizin hareketlerini nasıl görüntüleyip, kullanacağınızı anlatmaya çalışacağım. Cari hesap takibinin olmazsa olmazlarından biri olan cari hesap hareketleri, mantığı kolay olan bir sistemdir.

Bazen oluyor ki hangi cariye borç, alacak ya da tahsilat dekontu ekledik diye kara kara düşünüyoruz. İşte bu sorunu ortadan kaldırıyor cari hesap hareketleri. Bugün, dün, bu hafta, bu ay, geçen ay veya iki tarih arasında eklediğimiz bütün dekontları listeleyebilir, hangi tarihte hangi caride ne tür bir işlem yaptığımızı görebiliriz. Bu geniş listeleme avantajı ile kara kara düşünmemiz gerekmiyor artık.

Bugün butonuna tıkladığınız zaman tüm cariler arasında sadece bugün eklediğiniz dekontlar ekrana gelir, Aynı durum diğer seçenekler için de geçerli. Bir farklı durum daha var. O da; cari hesap içerisinde bulunan carinin hareketlerini göster butonu ile sadece halihazırda detayında bulunduğunuz carinin hareketlerini listeleyebilirsiniz. Aynı şekilde bir tek carinin hareketlerini bugün, dün, bu hafta, bu ay veya iki tarih arasında seçenekleriyle görüntüleyebilirsiniz.

Bu tarz avantajlardan ücretsiz yararlanmak için hemen kayıt yapın.

Bakkal için Veresiye Sistemi

Merhaba,

Bakkal veya küçük bir marketiniz mi var? Tam size göre bir yazılımımız var: Hesaap. Üstelik ücretsiz ve bulut tabanlı. Yani online. 

Hesaap cari hesap takip sistemi ile bakkalınızda ki veresiye defterini internete taşıyabilirsiniz. Böylelikle veresiye defterinizin başına gelebilecek fiziki zararlardan ve tabi ki sizi etkileyecek olan maddi kayıplardan sakınmış olursunuz. Hesaap ile sınırsız müşteri hesabı(cari hesap) açabilirsiniz. Her müşterinize sınırsız borç, alacak ya da tahsilat dekontu ekleyebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizin/carilerinizin hareketlerini de izleyebilir, hangi tarihte ne kadar borç, alacak ya da tahsilat yaptığınızı öğrenebilirsiniz. Daha bir çok özellik ile hesaap tam sizin işletmenize göredir. Üstelik telefondan bile erişip, kullanabilirisiniz.

Aylık, yıllık veya dönemsel bir kuruş bile istemediğim bu sistem tamamen ücretsizdir. Hiçbir şey için bir ücret almıyoruz. Tamamen ücretsiz veresiye programı. Daha ne olsun. 🙂

Hemen ücretsiz faydalanmaya başlayın. Tıklayın.

Fatura kesme sistemi yakın zamanda geliyor!

Merhaba,

Son zamanlarda yaptığım bazı güncellemeler var. Bunlardan biri: stok takibi. Bu sistemi yapmamdaki sebeplerden biri yavaş yavaş hesaap’ı bir ön muhasebe sistemine çeviriyor olmam. Evet, yavaş yavaş cari takip sisteminden bir ön muhasebe sistemine geçiyorum. Çünkü ön muhasebe sistemi ile daha büyük bir kesime hitap edeceğiz. Bu da ailemizi genişletecek.

Fatura kesmek için önce belli bir stok kaydının olması gerekiyor. Fatura ve stok birbirleriyle çok bağlantılılar. Bazı programlar stok girişini sadece alış faturası girerek gerçekleştiriyor. Bazıları da hesaap’ta yaptığım gibi basit bir form ile stok girişi/çıkışı yapıyorlar. Fatura kesmenin önceliklerini belirleyip bitirmeye çalışıyorum. Kısa zamanda bunlar bitecek. Sonra hem alış hem de satış faturası kesebileceğimiz on numara bir sistem yapacağım. Biliyorsunuz ben muhasebeci değilim. Muhasebe sistemlerini inceleyip bir şeyler yapmanın peşindeyim. Bu açıdan aranızda muhasebeci olan varsa benimle iletişime geçmesini istiyorum. Böylelikle daha kullanışlı bir ücretsiz sistem tasarlamış oluruz.

Ücretsiz fatura kesme programı/sistemi kısa zamanda hayat bulmuş olacak. Esen kalın. 🙂

Gelir-Gider hesabınızı yazdırın ya da excele dökün!

Merhaba,

Yeni güncelleme ile karşınızdayım. Gelir-Gider hesabına işe yarayacak bir özellik ekledim. Önceden gelir-gider hesabımızı maalesef kağıda dökemiyorduk. Şimdi sayfanın en altına bir değil iki buton ekledim.

Yazdır butonu ve Excele dök butonu.

Artık gelir-gider hesabınızı ister kağıda dökün yani yazdırın, ister excele dökün. Karar sizden hizmet benden. İyi hesap tutmalar. 🙂

Stok takip hesabı yayında!

Merhaba,

Bundan kelli Hesaap’ta stoklarınızın takibini yapabilirsiniz. Stok takibi ile ürün veya hizmetlerinizi birimlerine, kategorilerine ya da markalarına göre kaydedebilirsiniz. Dilediğiniz yerden de ulaşıp stok çıkışı ya da stok girişi yapabilirsiniz. Hem de tek bir tık ile.

Hesaap stok takibi özellikleri:

 • Sınırsız ürün/hizmet kartı oluşturma
 • Kolay bir şekilde stok girişi/çıkışı yapabilme
 • Ürün/hizmet kartını dilediğinizde düzeltme ya da silebilme
 • Ürünlerinize/hizmetlerinize birim, kategori ve marka ekleyebilme
 • Geriye dönük stok hareketlerini inceleyebilme

ve bir çok özellik Hesaap stok takibinde. Hemen ücretsiz kullanmaya başlayın.